Методичні розробки уроків української мови

                                                                                                                Магалевич Галина Михайлівна,

Вище професійне училище №24 м.Заставна

Чернівецької області,

викладач української мови та літератури

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ:

 «ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ЛЕКСИЧНА ПОМИЛКА.

СЛОВО І КОНТЕКСТ»

здобувачів першого курсу ЗП(ПТ)О

за спеціальністю: «Перукар (перукар-модельєр), манікюрниця»

 

Мета: повторити знання про лексичне та граматичне значення слова, лексичну норму, лексичну помилку, контекст; удосконалювати вміння визначати пряме та переносне значення слова, розрізняти явище полісемії та омонімії, паронімії; знаходити й виправляти лексичні помилки у професійному мовленні; визначати сполучуваність слів; розвивати творчі здібності; збагачувати лексичний запас слів у здобувачів освіти;  формувати комунікативні навички; виховувати толерантність, любов до обраної професії, прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: підручник, словники (тлумачний, паронімів, омонімів, іншомовних слів), тексти для редагування, тести.

Тип уроку: урок повторення вивченого.

Цільова група: учні 10 класу (І курс, спеціальність «Перукар, манікюрниця»).

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Мотивація навчальної діяльності учнів

Робота з епіграфами:

Зачіска – це образ краси, через який

мистецтво перукаря покращує долі клієнтів. (Костянтин Мадей)

 

Багато жіночих проблем, які не під силу психологу,

 часто вирішує перукар (Мері Маккарті)

3.Оголошення теми, мети уроку

4. Актуалізація та активізація набутих знань і вмінь

4.1. Метод «Мікрофон»

            Пригадайте те, що вже відомо із теми, з допомогою коротких відповідей на запитання.

1.      Які значення має слово? (Лексичне та граматичне)

2.      На що вказує граматичне значення слова? (До якої частини мови належить слово, які має граматичні ознаки)

3.      Що виражає лексичне значення слова?  (Зміст слова, його співвіднесеність із певним  предметом, станом, дією, ознакою предмета)

4.      Що таке лексичні норми? (Це норми слововживання, прийняті в сучасній українській літературній мові)

5.      Що таке лексична помилка? (Це порушення лексичних норм)

6.      Яка роль контексту в уникненні лексичних помилок? (Дає змогу встановити значення  певного слова, що входить до контексту)

4.2. Метод «Гронування»

Скласти гроно до теми «Лексична помилка»

 

 

 

5Поглиблення, систематизація та узагальнення набутих знань

5.1. Вибірковий диктант

            Із поданих слів виберіть і запишіть у зошит лише ті, які вживаються у професійному мовленні перукарів та манікюрниць.

            Олія, дорога, укладати, пудра, рум’яна, коса, термін, випічка, справа, словник, лак, секрет,  периметр, хвіст, вантаж, плетіння, череда, декорації, вуаль, колосок, крій, штучний, еміграція.

           (Олія, укладати, пудра, коса, термін, справа, лак, секрет, хвіст, плетіння, череда, вуаль, колосок, штучний).

5.2. Розподільний диктант

            Розподіліть вибрані у попередньому завданні слова на дві групи: 1) багатозначні, 2) омоніми.

            (Багатозначні слова: олія, пудра, лак, хвіст, плетіння, вуаль, колосок. Омоніми: укладати, коса, термін, справа, секрет, череда,  штучний.)

5.3. Вправа «Проілюструй слово»Робота в парах

            Уведіть багатозначні слова та омоніми в контексти із різним значенням. Запишіть їх.

            (1. Картопля фрі обсмажується у великій кількості олії. Деякі ефірні олії покращують ріст волосся. 2. Готові тістечка можна посипати цукровою пудрою. У Середньовіччя на перуки наносили пудру з косметичною метою. 3.Цей деревяний виріб треба покрити лаком. Трендові кольори лаків для нігтів: чорний, білий, червоний та пастельні. 4. Плетіння кошиків– давнє ремесло. Плетіння косичок – дуже популярна послуга в салоні краси. 5.Жінка сховала обличчя під вуаллю. Є цікаві ідеї манікюру в техніці «вуаль» для коротких та довгих нігтів. 6. У кішки чорний пухнастий хвіст. Волосся можна зібрати у високий хвіст.

7. На полі похилилися вниз достиглі колоски пшениці. Колосок добре заплітати на довгому волоссі. 8. Нелегка і клопітка справа - укладати словники. Укладати волосся – це причісувати його певним чином. 8. З гострою косою треба поводитися обережно. Відомо більше ніж п’ятдесят способів заплітання коси. 9. Термін – це слово, яке вживається у певній професії. Термін придатності цієї фарби для волосся вже закінчився.  10. Справа від мене сидять батьки. Бути перукарем – цікава справа. 11. Розкажи мені свій найпотаємніший секрет. Належний догляд за волоссям регулює виділення секретів сальних залоз шкіри голови. 12.На лузі пасеться череда овець. Відвар череди робить волосся міцнішим і блискучішим. 13.Окрім столових наборів у крамниці можна купити й штучний посуд. Зачіску можна прикрасити штучними перлами.)

5.4. Орфоепічна розминка

            Наголосіть правильно виділені слова, які вживаються у професійному мовленні перукарів та манікюрниць.

            Каталог зачісок, мережа перукарень, закінчити вчасно роботу, високий заробіток, прийти в зручний час, змінити свої уподобанняновий манікюр,  індустрія краси, симетрія візерунка. (Каталóг, мерéжа, закінчúти, заробíток, зрýчний, уподóбання, новúй, індýстрія, симетрія.)

5.5. Інтерактивна гра «Хто швидше?»

Виберіть правильний варіант лексичної сполучуваності поданих слів, запишіть їх у зошит:

перукарня відкриється/відчиниться завтра (відкриється),

професійно/професіонально зроблений манікюр (професіонально),

освічений/досвідчений працівник (досвідчений),

подобається люба/будь-яка зачіска (будь-яка),

ефірні масла/олії для кращого росту волосся (олії),

шкірне/шкіряне подразнення (шкірне),

лікувальна/лікарська косметика (лікувальна),

вирощене/нарощене волосся (нарощене),

досконало/досконально володіти сучасними техніками стрижок (досконало),

корекція/коректність стрижки (корекція).

5.6. Редагування тексту. Робота в групах

            Знайти  і виправити лексичні помилки в поданих текстах

1. Новий салон красоти «Стиль і блиск»

            Ми відчиняємося за два дня. Наш салон знаходиться за таким адресом: м. Бердянськ, вул. Фіалкова, буд. 8, другий поверх. У нас ви зможете одержати такі услуги з догляду за волоссям: стрижка проста, стрижка модельна, укладка волосся і створення зачіски, забарвлення, меліровка, тоніровка й інші види робіт із барвниками, гоління і стрижка борід, уход за волоссям з використанням сучасних препаратів .

            Відомо, що хороший манікюр – це відмінна робота майстра з вашими руками. Нігті як і другі частини тіла вимагають щоденного догляду, адже люба жінка повинна бути на висоті завжди і у всьому. Того пропонуємо вам услуги з манікюра: нарощення нігтів, корекція нарощених нігтів,  педикюр, чоловічий манікюр. У нас ви зможете зробити: европейський або необрізаний манікюр, французький манікюр (френч), американський манікюр, спа-манікюр, класичний або обрізаний манікюр, апаратний манікюр, гарячий манікюр.

            Обявляємо акцію! Хто провідає нас у перший же день, буде мати 10-типроцентну скидку на всі услуги! Вибирайте якість і комфорт. Заходіть у наш салон красоти!

 

Новий салон краси «Стиль і блиск»

 (редагований текст)

            Ми відкриваємося через два дні. Салон розташований за адресою: м. Бердянськ, вул.Фіалкова, буд.8, другий поверх. У нас ви зможете отримати такі послуги з догляду за волоссям: стрижка проста або модельна, укладання і створення зачіски, забарвлення, мелірування, тонірування й інші види робіт із барвниками, гоління і стрижка борід, догляд за волоссям із використанням сучасних препаратів.

            Відомо, що хороший манікюр – це відмінна робота майстра з вашими руками. Нігті, подібно до інших частини тіла, вимагають щоденного догляду, адже будь-яка жінка повинна бути прекрасна завжди і у всьому. Тому пропонуємо вам такі послуги: нарощення нігтів та їх корекція, педикюр, чоловічий манікюр. У нас вам можуть зробити  манікюр на вибір: европейський або необрізний, французький (френч), американський, спа-манікюр, класичний або обрізний, апаратний, гарячий.

            Оголошуємо акцію! Той, хто прийде до нас першого дняотримає 10-тивідсоткову знижку на всі послуги! Вибирайте якість і комфорт. Заходіть у наш салон краси!

 

2. Чому важливо знати, як правильно мити голову?

            Ми миємо голову кожного дня, практично щодня і, якщо не дотримуватися елементарних найпростіших  правил, можна завдати непоправної шкоди нашому волоссю. Багато хто з нас припускають серйозні помилки в процесі миття, тим самим позбавляючи волосся природного здорового блиску і красоти. Отже, кілька окремих порад про те, як слід мити голову.

            Ретельно розчешіть волосся, щоб видалити залишки засобів для стайлінгу, бруд і перхоть.  Змочіть волосся як слід. Шампунь краще спіньте в долонях, а потім масажними рухами втирайте в шкіру голови. Теплова температура води, якою ви миєте голову, має велике значення. Прохолодна вода стимулює кровообіг шкіри голови, що сприяє збільшенню волосся. Старанно і ретельно обполіскуйте волосся. Якщо змити шампунь не до кінця, волосся швидко потьмяніє і стане грязним. Не тріть і не видавлюйте вимите волосся. Достатньо злегка промокнути волосся махровим полотенцем. Обов'язково використовуйте кондиціонер в якості завершального фінішу миття голови. Він захистить ваше волосся від можливих негативних впливів у процесі укладки. Останнім часом багато фахівців і спеціалістів схиляються до того, що частота миття волосся визначається індивідуально кожним окремо. Приділяйте своєму волоссю більше уваги, щоб зачаровувати своїм виглядом оточуючих.

Чому важливо знати, як правильно мити голову?

(редагований текст)

            Ми миємо голову практично щодня і, якщо не дотримуватися найпростіших  правил, можна завдати непоправної шкоди волоссю. Багато хто з нас допускає серйозні помилки в процесі миття, позбавляючи волосся природного здорового блиску і краси. Отже, кілька порад про те, як слід мити голову.

            Ретельно розчешіть волосся, щоб видалити залишки засобів для стайлінгу, бруд і лупу. Змочіть волосся як слід. Шампунь краще спіньте в долонях, а потім масажними рухами втирайте в шкіру голови. Температура води, якою ви миєте голову, має важливе значення. Прохолодна вода стимулює кровообіг шкіри голови, що сприяє росту волосся. Старанно обполіскуйте волосся. Якщо змити шампунь не до кінця, волосся швидко потьмяніє і стане брудним. Не тріть і не вичавлюйте вимите волосся. Достатньо злегка промокнути його махровим рушником. Обов'язково використовуйте кондиціонер для завершального етапу миття голови. Він захистить ваше волосся від можливих негативних впливів під час укладання. Сьогодні багато фахівців вважають, що частота миття голови визначається індивідуально. Приділяйте своєму волоссю більше уваги, щоб зачаровувати своїм виглядом тих, хто поруч.

 

3. Цікаві факти про манікюр

            Манікю́р — косметична обробка нігтів і пальців на руках з метою надати рукам і нігтям красивого й доглянутого вигляду, запобігти шкірним хворобам рук і нігтів, Ще в Давньому Єгипті й Китаї 3000 років тому назад зналися на манікюрі. Яскраві сочні тони покрашених нігтів вказували на приналежність до царської родини, раби могли фарбувати нігті тільки в неяскраві пастельні тони.  На Русі з нігтями пов'язана численна безліч марновірств. Наприклад, старожили деяких сіл і до цього дня серйозно переконані, що стригти нігті треба у четвер. Готували краску для нігтів по-різному: з воскуяєчних білківжелатину. Перший цвєтний лак, що з'явився тільки 1932 року в США, поклав початок бурхливому розвитку цієї індустрії красоти у світі.

             Манікюр сьогодні — це ціла система догляду за руками. У сьогоднішньому сучасному розумінні це не тільки красиві нігті, але й лікарсько-відновлюючі процедури, догляд за шкірою рук, технології створення штучних нігтів. Манікюр може містити масаж рук, ванночки для шкіри рук і нігтів, уход за нігтями, поліровка, надання їм форми, лакування нігтів, прикрашання їх стразами тощо, нарощування нігтів. Щодо обробітку кутикули розрізняють два різновиди манікюру — обрізаний і необрізаний. Манікюр часто сполучається з педикюром, доглядом за шкірою обличчя, перукарськими процедурами (стрижка, фарбування волосся та інші види догляду за волоссям).

 

 Цікаві факти про манікюр

(редагований текст)

            Манікю́р — косметичний обробіток нігтів і пальців на руках з метою надати їм красивого й доглянутого вигляду, запобігти шкірним хворобам на цих частинах тіла. Ще в Давньому Єгипті й Китаї 3000 років тому зналися на манікюрі. Яскраві тони пофарбованих нігтів вказували на приналежність до царської родини, раби могли фарбувати нігті тільки в пастельні тони.  На Русі з нігтями пов'язано безліч забобон. Наприклад, старожили деяких сіл і до сьогодні переконані, що стригти нігті треба у четвер.  Готували фарбу для нігтів по-різному: з воскуяєчних білківжелатину. Перший кольоровий лак, що з'явився тільки в 1932 році у США, спричинив бурхливий розвиток цієї індустрії краси у світі.

             Манікюр сьогодні є системою догляду за руками. У сучасному розумінні це не тільки красиві нігті, але й лікувально-відновлювальні процедури, догляд за шкірою рук, технології створення штучних нігтів. До манікюрних послуг може входити масаж та ванночки для шкіри рук, догляд за нігтями, полірування, надання їм форми, лакування, прикрашання їх стразами тощо, нарощування. Щодо обробітку кутикули розрізняють два різновиди манікюру — обрізний і необрізний. Разом із  такими послугами у салонах часто пропонують педикюр, догляд за шкірою обличчя, перукарськими процедурами (стрижка, фарбування волосся та ін.).

7.      Підсумки уроку

7.1.Самостійна робота. Тестові завдання

            Виберіть одну правильну відповідь

            1. Помилку допущено в рядку

А кудряве волосся                                 В укладання волосся

Б лак білого кольору                              Г відкрилася нова перукарня

            2. Помилку допущено в рядку

А філірування волосся                           В волосся зібране у хвіст

Б вільна вакансія перукаря                    Г косий чубчик

            3. Помилку допущено в рядку

А молодий професіонал                         В щоденно працювати

Б лак алого кольору                                Г ретельний догляд

            4. Немає помилки в рядку

А слідуючий клієнт                                 В заманчива пропозиція

Б чекати два часа                                     Г заплести колосок

              5. Немає помилки в рядку

А майстерний професіонал                     В модна зачіска

Б включити світло в перукарні               Г краска для волосся

              6. Немає помилки в рядку

А Волосся у хвіст збирають різінкою.

Б Який термін часу потрібний для виконання цієї зачіски?

В Ознайомтесь із прайс-листом цін на манікюр.

Г Андрій Оліферчук і Дмитро Торк – відомі українські перукарі та стилісти.

Правильні відповіді: 1 – А, 2 – Б, 3 – Б, 4 – Г, 5 – В, 6 – Г.

7.2. Інтерактивна гра «Правда/хиба»

            Визначити твердження як правдиве (так) або хибне (ні).

           1. Тавтологія – це повтор спільнокореневих слів. (Так) 2. Контекст не впливає на значення слова. (Ні) 3. Плеоназм – одночасне вживання власне українського та іншомовного слів з однаковим значенням. (Так) 4. Лексична помилка – це порушення лексичної норми. (Так) 5. Правда, що словосполучення самий кращий клієнт – це калька. (Так) 6. Неправда, що словосполучення майстерний професіонал – це тавтологія. (Так) 7. Правда, що слова професіональний і професійний – це пароніми. (Так) 8. Правда, що стригти всіх під один гребінець – це професійний фразеологізм. (Так)

 7.3. Скарбничка лінгвістичних порад майбутнім професіоналам

            Дати усні поради одногрупникам щодо покращення їх професійного мовлення.

            Очікувані відповіді: 1. Доречно вживайте міжпрофесійні терміни. 2.Уникайте кальок і слів-паразитів. 3. Уточнюйте значення паронімів. 4. Замінюйте спільнокореневі слова синонімами чи займенниками. 5. Уникайте плеоназмів. 6. Доречно виживайте багатозначні слова та омоніми. 7. Багато читайте, щоб збагачувати свій лексичний запас і бути для клієнтів цікавим співрозмовником.

8.      Домашнє завдання

            Скласти вільне есе на тему: «Як я розвиваю своє професійне мовлення».

Список використаних джерел

1. Авраменко О. Українська мова (рівень стандарту): підручник для 10 кл. закл. середн. освіти. К.: Грамота, 2018. 208 с.

2. Горбатюк Н. А., Зінченко О. І., Откидач Г. І. Основи перукарської справи: підручник для здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти. К.: Грамота, 2020.  256 с.

3. Новий тлумачний словник української мови: у 3 т.  К.: Аконіт, 2001.

4. Сучасний словник іншомовних слів  / уклад. Л.І. Нечволод.  Х.: Торсінг плюс, 2007.  768 с.

5. Перукарське мистецтво: підручник для учнів проф.-техн. навч. закладів: у 3 кн. / за заг. ред. В.Ф. Орлова. К.: Грамота, 2005. 

6. Федоренко В.Л. Енциклопедія інтелектуальних ігор на уроках української мови. Х.: Основа, 2010.  424с.

7. Шкільний словник української мови: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми, фразеологізми / уклад. Т.К. Співак. Х.: Весна, 2008.  432 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Матеріали для дистанційного навчання з професії: "Перукар (перукар-модельєр), манікюрниця"

  Тестові завдання  з української мови   для узагальнення засвоєних знань із теми:  " Орфографічна норма» для здобувачів першого ку...